O chaty a chalupy lidé soutěží. Realitní kanceláře už téměř nemají co nabízet

22.07.2021

Ceny chat a chalup ve srovnání s loňským rokem vzrostly o třetinu. Podle realitních agentů je to také proto, že se lidé obávají další karantény. Chtějí ji trávit blíž k přírodě. Potvrzuje se také trend takzvaných druhých domovů.

Domy k rekreaci byly podle dat z katastrálních úřadů začátkem roku nejlevnější na Pardubicku. Víkendový objekt tam lidé koupili v průměru za 680 tisíc korun. Naopak nejdražší oblastí je Liberecko. Za chalupu tam zájemci zaplatí v průměru dva miliony dvě stě tisíc korun. Od začátku roku do března se prodalo skoro tisíc rekreačních objektů, nejvíc ve Středočeském kraji.

Pro zájemce je podle realitních makléřů klíčové, aby rekreační nemovitost byla v dobré dojezdové vzdálenosti od velkého města. Ideálně do jedné hodiny. „Klienti preferují především klidné lokality, poblíž lesa, luk, rybníka, aby se tam mohli zchladit,“ řekl realitní makléř RE/MAX Milan Vršecký. Na jeden inzerát o prodeji odpoví i desítky lidí, nemovitost má pak nového majitele během několika dnů.

Klientům není co nabídnout, prodají se i ruiny

Enormní zájem je o nemovitosti například v Českém ráji. „Poptávka je obrovská, nemáme prakticky klientům co nabídnout. Ruiny, které stály třeba pět set tisíc, se v současnosti prodají za milion a půl,“ popsala realitní makléřka M&M Reality Jana Sedláčková.

Zájem je o rekreační objekty i v horských střediscích, jako je Harrachov, Vysoké nad Jizerou nebo Bedřichov. Průměrná cena domu v Krkonoších se na jaře pohybovala kolem pěti milionů. Nejlevnější z horských oblastí jsou zatím Krušné hory v oblasti Ústeckého kraje.

O novém majiteli může rozhodnout aukce

Na sociálních sítích lidé kritizují praxi, kdy má o nemovitost zájem více zájemců a dům se proto nakonec draží. „V těch inzerátech by bylo dobré, aby bylo napsané, že nemovitost připadne tomu, kdo dá nejlepší nabídku,“ řekl realitní makléř Bidli Jakub Pýcha. Oslovené realitní kanceláře zájemce o dům na možnost aukce upozorňují.

Podle makléřů vzrostly od podzimu loňského roku ceny nejen chat a chalup, ale všech nemovitostí. „Nárůst je v řádech desítek procent, protože nemovitosti nejsou. Je víc lidí, kteří chtějí kupovat, než těch, kteří prodávají,“ poznamenal Jakub Pýcha.

zdroj: ČT24

Články

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Šéf M&M reality: Žádná cenová bublina u nemovitostí není, dolů to nepůjde

25.11.2021

Největší tuzemská realitní kancelář M&M reality chce všechny své nemovitosti prodávat formou aukce. Podle jejího šéfa Petra Morcinka je to při současné vysoké poptávce na trhu nejspravedlivější způsob a také cesta, jak zvednout prodejní cenu na maximum. „Realitka pracuje pro prodávajícího, jejím posláním je prodat co nejdráž,” říká.

 

 

Články

Ceny bytů letí vzhůru. Rychleji než kdykoliv předtím

20.08.2021

Vlastní bydlení se mnoha lidem vzdaluje. Ceny rezidenčních nemovitostí totiž opět trhají rekordy, napříč celou republikou. A obrat v tomto trendu realitní odborníci neočekávají, jen zpomalení růstu cen. Přesto se stále ještě najdou místa, kde lze byt pořídit za zajímavou cenu.

Články

Alice Bendová hraje stále mrchy. Jaké další profesi kromě herectví se věnuje?

26.07.2021

Herečka Alice Bendová se na skok ukázala v nově připravovaném seriálu televize Prima Dvojka na zabití. Odskakování do menších rolí jí rozhodně nevadí a je ráda, že se tak ukáže po boku svých kolegů a na chvíli se zapojí do natáčecího procesu.

Články